Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hárání, Březost, Porod


Fena hárá pravidelně každých 6-10 měsíců.Toto období trvá asi tři týdny. Hárání se projevuje zvýšeným neklidem fenky a následně krvavým výtokem. Je nutné v tomto období svou fenku chránit před nežádoucími nápadníky, kteří jsou vábeni jejím tělesným pachem a doslova ji obléhají. Za pomoci hormonálního ošetření či operace se dají tyto projevy přerušit, ale je vhodné k nim přistoupit až fena zcela dospěje. Doporučuje se, že alespoň dvakrát by měla prožít celé období hárání.

Březost u psů trvá asi 60 – 65 dní. V této době dbejte na to, aby potrava vaší feny obsahovala dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků. Pokud budete kupovat hotové suché nebo vlhké krmivo pro březí feny, měly by tyto směsi všechny zmíněné složky obsahovat. Pokud fence vaříte doporučuji domluvu s veterinářem. Rozhodně nic nepodceňujte, protože v období kojení může dojít k takzvané poporodní eklampsii (odvápnění způsobené špatným hospodařením s vápníkem), kdy dochází k těžkým křečím, které mohu přecházet až v dušnost. Pokud se včas nezasáhne může dojít k zástavě srdce a smrti vašeho psa. Náchylné jsou feny s vysokou tvorbou mléka, s velmi početnými vrhy a feny úzkostlivé. Je proto nutné i v době kojení dbát na dostatečný přívod vápníku.

Koncem březosti, když si fena začíná vytvářet pelech pro štěňata, by jste ji měli připravit „porodnici“. Může to být bedýnka s nižším okrajem, znám chovatele, kteří používají dětský bazének a s růstem štěňat dofukují kruhy jako vhodné zábrany…. . Vždy porodnici vyložte novinovým papírem, na ně dejte deku nebo polštáře z pelíšku na které je fena zvykla a jsou vypratelné a na ně ještě několik savých, měkkých utěrek, které lze dle potřeby měnit (doporučila bych savé podložky pro inkontinentní lidi, které koupíte ve zdravotnických potřebách). Nikdy nenechávejte rodící fenu samotnou a naprosto vhodné je mít telefonické spojení na vašeho veterináře, se kterým se dopředu domluvíte na případném zákroku. Interval mezi jednotlivými porody by neměl být delší než dvě hodiny. Pokud se vám cokoliv nezdá volejte veterináře! Vždy se vyplatí odborný dohled a eventuálně i pomoc, než následně truchlit nad smrtí fenečky a miminek. U každého psa je porod individuální. Jsou malá plemena, u kterých se předpokládají komplikace a žádné nejsou a u větších plemen , kde by se problémy neočekávaly se vyskytnou. Po porodu již vše ponechejte na vaši fence. Sama si bude korigovat krmení, hru, výchovu a svůj odpočinek. Vždy přizpůsobte „porodnici“ výškově tak, aby fenka mohla odejít, ale aby vám nezdrhli i prckové.

 

 
 

 

Anketa


CD Vet přírodní lékárna pro psy


Email
Statistiky

Online: 1
Celkem: 183653
Měsíc: 1592
Den: 34