Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci

Psi trpí podobnými chorobami jako my, lidé. Mohou mít dokonce podobné i psychické problémy. Zdravotní stav jezevčíka, ale i každého jiného  psa se projevuje už na jeho vnějším vzhledu. Pes má lesklou srst, jasné oko a jeho normální teplota je mezi 37,5-39°C. Podezření na chorobu vyvolá, nechuť k jídlu, malátnost, nadměrné pití, zježená, matná srst, zvýšená nebo snížená teplota a také průjem nebo zácpa. U jezevčíků je nutné si také všímat způsobu pohybu, protože onemocnění pohybového aparátu je u nich častější než u jiných plemen. Vždy si vyberte dobrého veterináře. Nedejte ani tak na to, že je blízko vašeho bydliště, ale na doporučení. Je vhodné, aby si štěně na veterináře zvyklo a nepodléhalo panice a stresu, když vkročí do ordinace. Péče o zdraví psa je dosti drahá záležitost a proto se jistě vyplatí prevence a pravidelné návštěvy veterináře a samozřejmě i pojištění psa. Vždy když jdete se svým psem k veterináři, měli by jste poskytnout dostatek informací pro usnadnění diagnózy. Takže si rozhodně zapamatujte : - Kdy váš pes naposledy žral? – Zda je normální stolice? – Má pes horečku?  – Zvracel nebo se dávil váš pes? – Má nějaké nápadné příznaky…často potřásá hlavou, škrábe se, olizuje tlapky nebo jiné části těla? apod. Buďte připraveni, vy jste ten kdo mluví za vašeho pejska!!

Preventivním opatřením pro zachování zdraví vaše pejska je očkování a odčervení. Psi se odčervují ve věku 4 týdnů, 6 týdnů, 12 týdnů, 6 měsíců, 9 měsíců a potom dvakrát do roka. Odčervení je vhodné naplánovat tak, aby proběhlo před očkováním (alespoň týden), protože pes musí být při očkování zdravý. Očkování je bezpodmínečně nutné, aby jste svého psa ochránili před nebezpečím smrtelných nemocí. Očkování se zapisuje do očkovacího průkazu, který dostanete při prvním očkování ve veterinární ordinaci. Štěňata se očkují mezi 6 - 9 týdnem proti psince, parvoviróze, případně jinou kombinovanou vakcínou dle doporučení veterináře. V 3 měsíci se doočkuje vzteklina + níže zmíněná kombinace a poté se každý dospělý pes očkuje každoročně buď trojkombinací proti parvoviróze, leptospiróze a vzteklině nebo pětikombinací proti psince, hepatitidě, parvoviróze, leptospiróze a vzteklině.   

Častá onemocnění psů jsou :

ZVRACENÍ. U psů zvracení není nic neobvyklého. Pes může zvracet i proto, že svou potravu spolykal příliš rychle, nebo mu v žaludku leží něco těžce stravitelného. Zvrací-li váš pes jednou nebo dvakrát není důvod k obavám.  Pokud se však zvracení opakuje, přidá se i zvýšená teplota nebo průjem je nutno navštívit veterináře. Pozor! Zvracením a průjmem mohou začínat otravy a infekční choroby.

PRŮJEM může být způsoben nejčastěji nesprávnou výživou (velká porce jater, mléko..), napitím studené vody, snědením něčeho nevhodného v přírodě. V den, kdy průjem začne doporučuji naprosto bez příjmu potravy, uvařit černý čaj se špetkou soli - pití je důležité k vyrovnání ztráty tekutin - druhý den dietní strava (kuře, vločky, rýže v malých dávkách). Zažívací trakt by se měl pejskovi zklidnit do 48hodin. Pokud tomu tak není vyhledejte veterináře. Výše zmíněné neplatí při častém, vodnatém, krvavém průjmu! Tady je nutné jit k veterináři ihned.

PSINKA. Je infekční, horečnaté onemocnění, projevující se prudkým zánětem sliznic, vysokými horečkami, malátností, chvěním, lekavostí, nechutenstvím a poruchami hybností. Příčinou Psinky jsou viry, které mohou přenášet volně žijící zvířata. U mladých psů není téměř žádná šance na vyléčení. U dospělých psů zůstává trvalé poškození nervového systému. Prevencí je očkování.

VZTEKLINA. Je prudké a smrtelné onemocnění. Pes se nakazí pokousáním nebo potřísněním slinami nakaženého zvířete. Vzteklina se projevuje nejprve abnormálním chováním ( náladovost, mrzutost, přecitlivělost na světlo, nápadná přítulnost), později vzteklé kousání, zuřivost, potíže s polykáním až nakonec dojde k totálnímu ochrnutí. Jedinou možnou prevencí Vztekliny je očkování. 

HEPATITIDA. Je infekční zánět jater, který je způsoben viry, které se do těla psa dostávají vdechnutím. Projevuje se horečkou, záněty v oblasti očí, nosu a hltanu, průjmem. Prevencí tohoto onemocnění je očkování. Pokud váš neočkovaný pes onemocní virovým zánětem jater a je včas zahájena léčba, kdy se podává sérum, silná antibiotika a umělá výživa může to vést k úspěšnému vyléčení. 

PARVOVIRÓZA. Je vysoce infekční virové onemocnění. Příznaky jsou náhle nastupující krvavý průjem, k němuž se přidává silné zvracení, které může být se stoupající intenzitou také krvavé. Pes je apatický, odmítá jíst, pít. Při včasné léčbě antibiotiky, infuzemi a umělou výživou pes přežije. Pro štěňata je to nemoc smrtelná. Prevencí je očkování.

LEPTOSPIRÓZA. Je velmi těžké onemocnění vnitřních orgánů, které jsou způsobeny bakteriemi, které přenášejí hlodavci. Je to nemoc přenosná na lidi. Projevuje se vysokou horečkou, krvavými průjmy a zvracením, krevními výlevy na sliznicích i v kůži, zánětem jater, poškozením ledvin a z tlamy je cítit pach po zdechlině. V počátečním stádiu je možné psa zachránit podáním antibiotik či imunoséra. Prevencí je očkování. 

OCHRNUTÍ. U jezevčíka na základě dlouhé páky - dlouhé tělo, krátké nohy - je silně zatížená páteř. Tak může za určitých okolností dojít v výhřezu plotének. Dle místa výhřezu a typu ošetření je možné jej vyléčit. Může však dojít až k obrně zadních končetin. Takže pokud zpozorujete u svého psa určité pohybové problémy je vždy vhodné navštívit veterináře. I přesto, že potíže mohou samy velmi rychle odeznít.

 
 

 

Anketa


CD Vet přírodní lékárna pro psy


Email
Statistiky

Online: 1
Celkem: 190870
Měsíc: 1194
Den: 38