Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gastroenteritida

Gastroenteritida, obecně známá jako střevní chřipka, je (akutní) zánět žaludku a tenkého střeva toxickým podrážděním nebo infekčního původu (virového nebo bakteriálního).  Jde-li o virové onemocnění, je obvykle způsobeno kontaktem s výkaly, případně přenosem vzduchem. Viry se přenáší jak vzduchem, tak vodou kontaminovanou domovním odpadem, případně potravinami, se kterými pracovali nemocní.
U bakteriálního onemocnění a toxického podráždění je příčinou kontakt se zkaženým jídlem a nápoji.

Hlavními příznaky jsou průjem (i s krví), zvracení (i s krví), nechutenství, dehydratace, skleslost. Pamatujte, že čím váhově menší je váš pes, tím rychlejší by měl být zásah veterináře!

Viktorka si Gastroenteritidu zcela jednoduše pořídila při návštěvě Máchova jezera, kde pravděpodobně v nestřeženém okamžiku buď vypila znečištěnou vodu nebo slupla nějaký kachní trus. Večeři sice neodmítla, ale během několika minut ji vyzvrátila, následovalo několik desítek krvavých průjmů a za nemalou chvíli zvracení s příměsí čerstvé krve. Když se vše opakovalo sedm hodin v kuse, vyrazili jsme v noci na veterinární pohotovost, kde byla stanovena diagnóza Gastroenteritidy a podány intravenózně příslušné léky, včetně antibiotik. Po lécích její potíže zmizely do pár hodin a následná dieta zajistila zklidnění žaludku i střeva. Bylo nutné si sní dát velkou práci, aby něco pila a nedošlo k dehydrataci organismu. Po uštknutí zmijí a následných komplikací jsem jí chtěla uchránit jakékoliv zbytečné injekce a návštěvy veterináře. Viktorka je hodný a oddaný pes a i možná proto se přirozená a dostatečná hydratace podařila. Druhý den jsme opět kontrolně navštívili veterinární ambulanci, kde opět dostala v injekční formě léky a ještě několik dalších dní dostávala léky v tabletách. Po třech dech začala opět dovádět a její chování bylo "její". Po návratu domů jsme, spíše pro mou jistotu, navštívili našeho veterináře, kde nám bylo potvrzeno, že onemocnění je na ústupu a není se čeho obávat. 

Dávejte na své pejsky pozor, i při běžné procházce v přírodě. Jakákoliv nepozornost vám může,v lepším případě, přinést návštěvu veterináře, v horším otravu vašeho hafíka.

 
 

 

Anketa


CD Vet přírodní lékárna pro psy


Email
Statistiky

Online: 1
Celkem: 183653
Měsíc: 1594
Den: 34