Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozor na zmije!

Uštknutá Viktorka

 Jako každý rok mě jedna starší „pejskařka“ upozorňuje na zmije. Ona sama má nemilou zkušenost s tímto hadem a její pejsek na zmijí uštknutí zemřel. Přestože jsem se s zmijí nikdy osobně nesetkala a v hadech se příliš nevyznám, mám o nich něco málo načteno. Chodíme venčit na rozsáhlou louku obklopenou lesem a stráněmi a setkání s hadem tedy není vyloučeno. Ale jistě budete překvapeni, stejně jako já, když jdete se svým miláčkem kolem domu na bleskurychlé vyvenčení a u dětského hřiště jej uštkne had….

 Procházela jsem se svými psy kolem dětského hřiště, směrem k travnaté ploše pod hřištěm, kde mohou pejsci vykonat svou potřebu. Zatímco jsem sbírala do sáčku „nadílku“ Žofinky, Viktorka vyskočila bez jakéhokoliv kvíknutí asi do půlmetrové výšky a po dopadu na nohy zůstala nehybně stát. Strnulost jejího postavení mě natolik vylekala, že jsem se na ní hned šla podívat. Pořád se dívala do trávy. Slyšela jsem šustění a nenapadlo mě nic lepšího, než nohou odhrnout trsy trávy :-) . Nejdříve jsem neviděla nic, ale po několika pohybech nohou v trávě a hledání jsem zahlédla 50cm zmiji. Prohlédla jsem Viktorku, zda byla kousnutá nebo ten její výskok byl pouze reflexivní. Nikde jsem nic neviděla, ani na packách ani čumáku žádné známky kousnutí. Ovšem než jsem se vzpamatovala začala jí z ranek na čumáčku odkapávat krev. Začala prskat a snažila se jakoby z nosu něco vyprsknout, vykýchnout. Byly to krvavé hleny, které ještě následující půl hodinu vyprskávala. Ihned jsem jí vzala do náručí, Žofinka u nohy běžela s námi domů, kde jsem jí nechala, sebrala tašku s doklady a klíče od auta a frčely jsme na veterinu. Do patnácti minut od kousnutí dostala kompletní protišokovou terapii a léky na posílení srdíčka a krevního oběhu. Masivně jí otekl celý čumák a krk. Vše pro ni bylo velmi bolestivé a následující tři dny byly i pro mě velmi děsivé. Další den jsme opět navštívili lékaře a až po třetí návštěvě a opětovném podání injekčních léků začala  dobře čůrat a pít, oplaskl jí čumáček, dýchání bylo klidné a pravidelné a sliznice konečně růžové. Snědla rozmixovanou stravu a začala se procházet po bytě. S velkou pravděpodobností má vyhráno, ale jak jsme byli poučeni, může zmijí jed ještě způsobit rozpad červených krvinek, proto je nutná kontrola krevního obrazu a eventuální podání transfůze. Kromě masivního otoku v místě kousnutí můžete také očekávat poruchy dýchání, zvracení, průjem a apatii.

Tímto co píši bych vás nechtěla vylekat, ale upozornit na možné nebezpečí a jak postupovat, když vašeho hafíka kousne zmije.

Zkušenosti veterinářů mluví o tom, že uštknuti zmijí bývají zvídavá plemena jako jsou např. jezevčíci, teriéři, kteří mívají ranky na čumáku. A pak jsou to větší plemena, která na zmiji šlápnou a v tomto případě jsou ranky na packách. Naprosto nutné pokud tento útok vidíte nebo si dodatečně ještě v přírodě všimnete, že váš pejsek byl pravděpodobně uštknut hadem je nutné zajistit jeho klid a omezit jej v pohybu. Dále veterináři radí ránu nerozříznout a vlastně ani nezaškrcovat. Pokud dáte pejskovi škrtidlo, on sám svým pohybem, aby se jej zbavil, rozproudí svůj krevní oběh tak, že škrtidlo pozbývá svého účinku. Je nutné pejska co nejdříve dopravit do veterinární ordinace, kde mu pomůžou. Já po této zkušenosti také radím pořídit si od veterináře nějaký glukokortikoid, tabletky nebo čípky, aby jste pokud budete v přírodě mohli svému pejskovi podat opravdu první pomoc.

Zmijí kousnutí se vyznačuje dvěma vpichy v kůži vzdálenými jeden od druhého asi jeden centimetr, jde o otisk horních zubů, v nichž je jed. Místo kousnutí je bolestivé, velmi rychle zarudne a otéká (vzhledem k místu uštknutí zvažte okamžité sejmutí obojku!!). Průběh intoxikace zmijím jedem může probíhat s různou intenzitou, je závislý na množství vpraveného toxinu (ovlivňuje stáří hada) a počtu kousnutí. Dále pak na velikosti psa, na jeho celkové odolnosti a kondici a v neposlední řadě také na místě uštknutí. Velká plemena se dokáží s uštknutím vyrovnat poměrně dobře a zdravý jedinec obvykle není ohrožen na životě, přesto navštívíme veterináře co nerychleji, problémem může být případná alergie na zmijí jed. U menších plemen je nutná velká obezřetnost.

 
 

 

Anketa


CD Vet přírodní lékárna pro psy


Email
Statistiky

Online: 1
Celkem: 183653
Měsíc: 1594
Den: 34