Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výchova

Výchova u každého psa je nezbytná! Jen na poslušného psa se může člověk naprosto spolehnout. Zcela jistě neplatí, že cvičit a vychovávat malého psa není nutné. Jen dobře vychovaný pes vám bude dělat opravdu radost a přesvědčíte se, že nedostatečná výchova u psa je nebezpečím nejen pro vás,ale i pro psa samotného. Výchově psa je potřeba věnovat dostatek času a důslednosti a jezevčík, který je znám svou svévolí a pořádnou inteligencí si důrazný výcvik zaslouží. Pokud se svému pejskovi budete věnovat v prvních měsících života bude vám to odměnou po celý jeho život.

Důležité je začít s výchovou ihned po tom co pes vstoupí do vašeho domu. Prvním vaším úkolem bude pejska naučit čistotě! Jak už jsem se zmínila v Chovu a péči, bude vás to stát trošku nervů, času a vytrvalosti. Ale každý hafík se čistotě naučí! Dále je nutné vystupovat před pejskem jako autorita. Tím nechci říci, že jej musíte od malička kárat a tělesně trestat....to v žádném případě! ale vždy je naprosto vhodné si stanovit hranice a trvat na svém příkazu. Povolíte-li jednou, povolíte znovu a pejsek toho začne zneužívat. Pro určité povely používejte stále stejný příkaz. Postupně štěňátko pochopí váš hlas i příkaz. Když budete chválit je nutné pochválit v bezprostřední souvislosti s konáním vašeho psa, jinak si není schopné věci propojit. Vždy chvalte přátelským hlasem a kárejte přísným tónem. Pokud máte pocit, že musíte psa potrestat tak pro začátek stačí zatřást jeho zátylkem. Později se při opravdovém trestání můžete uchýlit k plácnutí přes kýty nebo zadek, ale jestliže začnete od malička toto vás vůbec nepotká. Samozřejmě je nutná hra s pejskem a nutné zaměstnání, vytížení. Váš hafík potřebuje pohyb a pokud se mu nedostává i hry začne si připadat nevytížený. Pokud jde o štěňátko tak hra vás velmi sblíží a posílí i jeho osobnost v tom vás poslouchat.

Vlastní zkušenosti ohledně výchovy a zvyků jezevčíka:

 1. Pes, obojek, vodítko. Chození na vodítku je jedna z prvních dovedností, kterou se musí jezevčík naučit. Zpočátku bude dávána najevo ze strany pejska velká nevole. První přivykání na obojek a vodítko by měly probíhat doma, ve známém prostředí, ideálně formou hry. Nechte se zpočátku pejskem vést a pak role vyměňte. Lákejte ho za sebou a jen tak se procházejte po bytě. Většina pejsků si s vodítkem nespojuje nic nepřátelského, ale samozřejmě se najdou hafíci, kteří se vodítku vzpírají. V tomto případě je nutné jej opatrně přitáhnout k sobě a klidně na něj mluvit, odměňovat pamlskem a věřte, že tímto způsobem si každý pejsek zvykne na obojek a vodítko.
 2. Nácvik přivolání. Může se zdát, že na přivolání není co cvičit, že při procházce pejsek přirozeně následuje psovoda, ale opak je pravdou. Je důležité začít s přivoláním co nejdříve, jakmile si štěně přivyklo na své jméno. Štěně si dobře pamatuje a proto buďte při nácviku důslední! Nebudete-li trvat na tom, aby štěně na zavolání přišlo také si to zapamatuje a příště už váš povel nemusí respektovat. Vyberte si a dodržujte jeden jediný povel, aby pes neměl jinou možnost než k vám přijít. Pokud budete jednou psa volat „Ke mně“ a jindy „Sem“ nebo „Zpátky“ bude pes zmatený. Já používám na zavolání povel „Ke mně“ a hvízdnutí na které obě holčičky po oslovení přijdou a posadí se přede mně. Rovněž používám povel „Zpět“, který je také přivolávací, ale jen tehdy pokud měním směr chůze a holky jsou přede mnou. Na „Zpět“ vždy zbystří a automaticky mě následují.  Pár tipů jak cvičit: Přivolání nacvičujte nejdříve doma nebo na zahradě v klidném prostředí, kde se pejsek bude soustředit jen na vás. Povely musí být hlasité, rozhodné, ale přátelské. Pokud chcete můžete současně s povelem použít píšťalku nebo své vlastní hvízdnutí. Štěně by před cvičením mělo být hladové, aby pamlsky pro něj byly dostatečnou motivací. Měly by pro něj být tak výjimečné, aby si pro ně s radostí přiběhlo, ale aby dlouho nemuselo kousat. Časem jej naučte po přiběhnutí na zavolání si sednout. Docílíte toho, že na povel „Ke mně“ pejsek přiběhne a posadí se automaticky před vás. Vždy po přiběhnutí na povel následuje pochvala a pamlsek, časem bude stačit jen pochvala a pohlazení.
 3. Chůze u nohy. Povel „K noze“ pro psa bude znamenat, že se bude držet u vaši nohy, nebude předbíhat ani se zdržovat nebo se vzdalovat. Cvik se provádí vždy na vodítku, na prověšeném vodítku. Nejdříve si vyberte na které straně chcete, aby váš pes chodil. Já jsem to vyřešila tak, že každá má svou nohu, Žofinka levou a Viktorka pravou, ale pravidelně potkávám na procházkách paní s německými ovčáky a ti jdou všichni tři u levé nohy, seřazeni podle postavení ve smečce J Při nácviku opět platí důslednost. Při delším cvičení může pejsek ztrácet koncentraci a je proto nutné nejít v jednom směru, ale měnit směr chůze a provádět obraty třeba i o 180°. Samozřejmostí je udržení pozornosti pejska i pamlskem nebo hračkou ve vaši ruce. Pokud vidíte na svém psovi velkou nesoustředěnost nebo únavu dejte mu „Volno“ a začněte za chvíli znovu.
 4. Povel "Sedni" a „Volno“. Na povel sedni by si měl pes sednout a jít dál teprve na vaše vyzvání. Bude se vám to hodit při přecházení ulice nebo při čekání před obchodem. Cvičit tento povel můžete doma, ale i při procházkách venku. Já svoje holčičky učila povel sedni jeden den. Věřím, že i vy budete takto úspěšní. Na povel sedni jsem jim jemně zatlačila na zadeček a když si sedly přišla pochvala a mlska. V průběhu dne jsme toto zopakovala několikrát a večer byl povel „sedni“ jasný. Ihned zpočátku jsem s ústním povelem spojila zdvižený ukazováček a po pár dnech už nebylo ani potřeba ústního povelu, ale stačí ukázat prst a holčičky sedí. Samozřejmě vždy chvalte, pokud zůstane pejsek sedět chvalte, pokud nezůstane pochvalu si nezaslouží a musíte začít znovu. Dbejte na to, aby si váš pes sedala správně. Někdy se pes nesedá rovně, ale stranou na stehno a za to si odměnu nezaslouží. Dejte nový povel „Sedni“ a srovnejte ho jak má být. Povel „Sedni“ je zklidňující a proto i z vašeho hlasu a pohybů by měly vyzařovat klid. Povel „Sedni“ může opustit až na povel „Volno“.
 5. Povel „Lehni“ . Povel „Lehni“ by jste měli pejska začít učit až poté co spolehlivě umí povel „Sedni“. Na tento povel si má pes rychle lehnout a zůstat v této pozici dokud nedostane další povel. Pes by měl ležet rovně, nerozvalovat se a zůstat pozorný. S nácvikem začněte, jak už jsem se zmínila, po tom co umí povel „Sedni“. Při tom, když sedí mu ukažte pamlsek a dejte povel „Lehni“ a před nosem mu ho pomalu dávejte k zemi, ale odtahujte tak, aby na něj nedosáhnul. Můžete hafíkovi zatlačit na kohoutek směrem k zemi a pamlsek dejte jen tehdy pokud správně leží. Nepřehánějte to s chválou a mazlením, měl by tendenci se vyvalit na bok nebo záda a to by bylo špatně. Pokud pes leží v nesprávné poloze dejte mu povel „Volno“, popojděte s ním kousek a povel zopakujte.
 6. Povel „Zůstaň“ musí naučit psa zůstat na místě ležet nebo sedět po dobu dokud jej neodvoláte. Tomuto povelu se odborně říká odložení psa. Stejně jako sedni a lehni je toto klidový povel, proto i vy zůstaňte klidní, mluvte klidným hlasem a buďte trpěliví. Nácvik tohoto povelu začněte až tehdy, kdy váš pes dobře zvládá povel „Sedni“ a „Lehni“ a vydrží na místě alespoň minutu. Zpočátku povel cvičte na vodítku,  aby jste nad psem měli kontrolu. Pokud pes vstane, pravděpodobně jste od něj na dlouho odešli aniž by byl na tento povel zvyklý. Vraťte se k němu a začněte znovu. Prodlužujte čas i vzdálenost po menších úsecích. K psovi při nácviku odložení se musíte vždy vracet vy, nesmíte ho přivolávat k sobě. Nezapomeňte na pochvalu a pamlsek a dát mu povel „Volno“.
 7. Povel „Pusť“ .  Cílem tohoto cviku je, aby vám pes byl schopen na povel „Pusť“ odevzdat co má v tlamě. Může to být jeho oblíbený míček, vaše bota nebo taky nevhodná potrava, kterou objeví v přírodě. Nikdy, když budete psa učit povel „Pusť“ jej nehoňte!! Bude si myslet, že má svou kořist bránit a odnést na bezpečné místo. Naučte ho, že když předmět pustí, zaslouží si odměnu (pamlsek, pomazlení).  Pokud má pes něco odevzdat nalákejte ho k sobě a nabídněte mu výměnou třeba hračku nebo mlsku. Pokud jej zaujmete pustí drženou věc a v tom okamžiku vy musíte dát povel „Pusť“. Nechce-li pes na povel pustit, můžete ho snadno přinutit uchopením za horní a dolní čelist a přitlačením pysků na zuby. Pysky jsou dosti citlivé, takže pes i při malém tlaku tlamu otevře. Při tom opět platí opakovat povel „Pusť“.

Se svým psem cvičte několikrát denně a to vždy v krátkých časových úsecích. Vše je otázkou cviku. S mladým psem necvičte příliš dlouho, rychle se unaví. Dospělý pes může cvičit podstatně déle. Necvičte jste-li unaveni či rozčíleni. Vaše nálada se přenáší na psa a ovlivní jeho výkonnost. Při každém nácviku platí, že na povel je jen jediná možná  reakce. Pes musí bezpečně vědět co se od něj žádá. Chcete-li úspěšně vycvičit svého psa, řiďte se těmito pravidly:

 • Vždy buďte důslední a trpěliví. Na každou činnost psa, ať vhodnou či nevhodnou, reagujte bezprostředně a správně.
 • Nikdy nedávejte psovi vinu za nedorozumění.
 • Poznejte osobnost svého psa.
 • Vžijte se do způsobu myšlení svého psa.

 

 

 
 

 

Anketa


CD Vet přírodní lékárna pro psy


Email
Statistiky

Online: 3
Celkem: 252145
Měsíc: 4908
Den: 250