Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výživa

Dnes existuje velký výběr krmi pro jezevčíky v různých typech a množstvích. Nabízejí se různé krmné směsi všech druhů a chutí…od diet přes štěňata až po staré psy. Dostupné jsou i směsi pro alergické psy a nízkokalorická strava pro obézní psy. Na krmení jezevčíka, ale i každého psa, závisí jeho pohoda, výkonnost, kvalita srsti a celkové zdraví. Je důležité vybrat správnou potravu. Naprosto perfektní zkouškou vhodnosti krmiva je zabarvení, pach a konzistence psí stolice. Vyrovnaně krmený pes by měl produkovat dvakrát – třikrát denně polotuhou stolici. Neměla by mít nepříjemný pach a mít stále stejnou barvu. Já svým holkám vařím a střídáme druhy masa, ryby, těstoviny, rýži, ovesné vločky, pohanku a k tomu všemu vždy nějakou zeleninu, ovoce, vnitřnosti a drobné vitamínové doplňky. Samozřejmostí jsou výrobky z buvolí kůže, kosti a jiné doplňky stravy, které pejskům pomáhají postarat se nejen o zdravé zuby. 

Pokud se rozhodnete svému pejskovi potravu kupovat vždy sledujte složení  potravy! Prvních, řekněme, pět bodů složení je vám k něčemu, ale zbytek je jen k "zaplnění místa". Čím více obsahuje produkt masa, ryb, zeleniny a ovoce, vajec, přírodních olejů….bude to vhodné složení pro vašeho pejska, ovšem pravděpodobně to také poznáte na korunkách, které za stravu vydáte. Pak jsou samozřejmě levná krmiva, jejichž složení ceně odpovídá a vy sami, jak už jsem výše zmínila, to poznáte na stolici vašeho pejska. 

Pokud se rozhodnete kupovat hotovou stravu, velmi rychle zjistíte, že má mnoho předností. Krmivo v konzervách s obsahem tekutin obsahuje převážně maso anebo jinou syrovou stravu s vysokým podílem proteinů (žaludky, svalovina, srdce, plíce atd..) a nebo další druh je obohacen o uhlohydráty v bílkovinné formě ( rýže, ječmen, oves, pšenice..). Pak je zde polosuché krmení a suché krmivo. Jsou co se tekutin týče koncentrovanější a je potřeba vodu odebranou z potravy nahradit odpovídajícím množství tekutin. Suché krmivo můžete samozřejmě namočit do vývaru z kostí, zeleniny nebo jen do vody. Určitě dávejte přednost výrobkům s menším obsahem chemických přísad. Suché krmivo musíte pečlivě skladovat. Otevřený balíček krmení rychle ztrácí vitamínovou hodnotu a může být znečištěno plísní nebo škůdci. Krmením napadeným krmivem způsobíte pejskovi obtíže.

Při jídle máme všichni rádi svůj klid, proto dbejte, aby váš pes měl při jídle klid a nikdo ho nerušil a misku s vodou měl stále přístupnou. Pes by se měl naučit na pevnou dobu krmení. Doporučuje se dle chovatelů hlavní dávka v podvečer. U nás je to tak, že část stravy dostávají holky ráno a část v podvečer. Svou linii mají nádhernou a v pohybu je vše znát. Žofinka, když nemá své jídlo kolem 17 hodiny, jak je běžným zvykem, bude na vás koulet očima a ňufat, zda jste na něco nezapomněli 

Nikdy nezapomínejte na čistou vodu pro vašeho pejska!

Důležitém je, aby váš pejsek měl zdravé zuby a proto mu nabízejte kosti z buvolí kůže, volského hřbetu, kosti pro psy nebo psí suchary. Kosti z drůbeže nejsou vůbec vhodné, protože duté kůstky se na lomu tříští a mohou způsobit poranění střevního traktu. Z velkého množství vepřových kostí a žeber by mohl mít váš pejsek zácpu a velmi tvrdou stolici, v extrémních případech došlo i k ucpání střeva. Platí proto ve všem co se jídla týče – přiměřeně.

Další otázkou stravování jsou žaludeční, střevní obtíže a alergie. Pokud vás cokoliv zajímá napište mi, ráda vám odpovím.

 

 
 

 

Anketa


CD Vet přírodní lékárna pro psy


Email
Statistiky

Online: 1
Celkem: 301219
Měsíc: 4665
Den: 133